SHPËRNDAJE

Ish-tenisti i njohur australian Peter Doohan vdiq në moshën 57-vjeçare pas një sëmundjeje të shkurtër, njoftoi Federata e Australisë e Tenisit, përcjell Korneri.net.
Doohan vdiq vetëm 20 ditë pas atij është diagnostifikuar një sëmundje agresive e neuroneve, i njohur zakonisht si sëmundje Lou Gehrig.

Në një karrierë ka pasuar një personal dhe pesë tituj ATP në dyshe, duke qenë më së larti në pozitën e 15 në botë në dyshe dhe 43 ne teke, por është më i njohur për fitoren e tij të bujshme në Wimbledon në vitin 1987 kundër Boris Becker.

Gjermani i famshëm atëbotë dhe fituesi i dyfishtë i Wimbledon, ishte favorit apsolut, kurse në atë moment Doohan ishte i 70-ti, në ATP.
Pas fitores Doohan në Australi mori nofkën “Becker Wrecker:, me të cilin përgjithmonë mbeti i njohur. /Korneri.net.

PËRGJIGJU